By Klaudiusz • 5 października 2016 • No Comments
Okres dojrzewania stanowi ciężki czas w życiu każdej dziewczynki, lub innymi słowy – młodej kobiety. Ciało ulega zmianom, pojawia się trądzik młodzieńczy, następuje tak zwana burza hormonów. Wszystkie te niedogodności dopełnia menstruacja, potocznie zwana miesiączką, czyli pierwszy spośród etapów pokwitania. Kiedy pojawiają się objawy pierwszej miesiączki, nastrój może ulec zmianie. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Należy przede wszystkim zacząć od tego, kiedy można spodziewać się okresu. Większość dziewcząt pierwszy okres przeżywa między dwunastym a czternastym rokiem życia. Zdarza się również, że miesiączka pojawia się wcześniej, koło wieku dziesięciu lat. Pojawienie się okresu zależy głównie od kwestii genetycznych. Istotną rolę pełni także środowisko, w jakim żyją dziewczęta. Pierwsza miesiączka zazwyczaj trwa od trzech do siedmiu dni. Wśród objawów menstruacji kluczowym jest drastyczne przybranie na wzroście, zwany również skokiem pokwitaniowym, który ma miejsce mniej więcej około roku przed pierwszą miesiączką. Wśród dziewczynek pojawia się on później, niż u chłopców, bo około jedenastego lub dwunastego roku życia. Po tym przełomowym wydarzeniu rozpoczyna się rozwój piersi. Najpierw powiększają się i podnoszą brodawki. Później powiększają się same piersi, zaczynają też być wrażliwe na dotyk.
Inne powszechnie znane objawy pierwszej miesiączki to także między innymi biała wydzielina z pochwy, będąca objawem typowo fizjologicznym, którego pojawienie się wynika z tego, że w pochwie obecna jest zdrowa flora bakteryjna, a także z działania hormonów płciowych. Wzmożone tempo dojrzewania, a zatem także możliwość wcześniejszego pojawienia się okresu, spowodowane może być nadwagą. Tydzień, który poprzedza pojawienie się pierwszej miesiączki, może przebiegać pod znakiem osłabienia oraz problemów z koncentracją, a nawet mdłości. Możliwe jest również wystąpienie plamienia z okolic intymnych, trwającego do kilku dni.
Zarówno objawy pierwszej miesiączki, jak i sam okres zazwyczaj przyprawiają dziewczynki o panikę. Ból i krwawienie z dróg rodnych osłabiają psychikę i są męczące. Warto zatem czasem poleżeć pod ciepłym kocem i odpocząć.
Od momentu pierwszego krwawienia zaczyna się strach związany z pojawieniem się następnego okresu, jednak nie do końca wiadomo, kiedy wypadnie ta data. Początkowym cyklom miesięcznym zwykle nie towarzyszy jeszcze owulacja, czyli tak zwane jajeczkowanie, w związku z czym miesiączki w tym czasie są nieregularne. Owulacja występuje dopiero po około dwóch latach od pierwszego okresu. http://www.myob.pl/